Gotu Kola Nedir? Gotu Kola Faydaları [✔️DETAYLI BİLGİ]

0
1468

Asya’daki sulak alanlara özgü bir bitki türü olan Gotu kola, diğer adlarıyla centella, Asiatic pennywort isimleriyle bilinen bir bitki türüdür. Çiçekli bitki ailesi Apiaceae‘de bulunan otsu, donmuş, çok yıllık bir bitki türü olan Gotu kola, vücut açısından son derece faydalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Vücuttaki iltihabı sökmede, hızlı iyileşme göstermesinde etkili olan bitki, yağ sökücü özelliğinin yanında antioksidan olması ile de bilinen bir bitki türüdür. Doğanın en büyük mucizevi bitkilerinden biri olan gotu kola, zayıflamada da oldukça etkileri bilinen bitki türlerinin başında gelmektedir.

Gotu kola bitkisi hakkında yapılan araştırmaların sonucunda birçok yönden vücuda katkı sağladığı tespit edilmiştir.

gotu-kola

Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan, kavrama yeteneğinin gelişmesini destekleyici özelliklerinin yanı sıra birçok faydası ile antik çağdan beri Asya bölgesinde kullanılmaya devam eden gotu kola, günümüzde Türkiye’de zayıflama alanında da etkisini gösterdiği için tercih edilmektedir. Peki, gotu kulanın faydaları nelerdir, zayıflamadaki etkisi nasıldır, gotu kula nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız.

Gotu kulanın faydaları

  • Mide ülserini iyileştirici özelliğe sahiptir.
  • Bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Cilde canlılık katar,
  • Selülit görünümünü azaltır.
  • Zayıflamaya yardımcı olur.

Yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur

Doğanın insana sunduğu birçok bitki, sağlıklı yaşamak adına hayat kurtarıcı özelliklere sahiptir. Ancak doğru olan, bu bitkilerin hangileri olduğunu bilmek ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmaktır. Bilinen ve bilinmeyen yönleri ile birçok anlamda sağlığın korunmasına yardımcı olan gotu kola bitkisi, yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olan bir bitki türüdür. Yanık izleri ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  4 Günde 4 Kilo Verdiren Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır?

Yüksek tansiyon sorununa faydalıdır

Günümüzde sık görülen sağlık problemlerinden biri de yüksek tansiyondur. Bu hastalık karşısında araştırma yapacaklara sunulabilecek en doğal bitkisel çaylardan biri gotu kula bitkisidir. Guto kula, içerisindeki mineraller ve enzimler sayesinde yüksek tansiyon sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kırışıklıkları ve çatlakları azaltmada etkilidir

Cilt yaşlanmaları, doğal yaşlanma süreci ile birlikte en çok görülen problemlerden biri olmaya başlar. Özellikle kırışıklıklar, kişilerde psikolojik nedenlere sebep olduğu için genellikle bu tip sorunların çözülmesinde kullanılan teknik estetik operasyonlardır. Ancak doğal yöntemlerle çözüm arayanlar için önerilebilecek gotu kula, kırışıklıkların önüne geçmede etkili bir bitkidir.

Sivilce ve lekelere iyi gelir

Cilt problemleri arasında yine sık görülen problemlerden biri de sivilce ve lekelerdir. Bu konuda da içeriği ile faydalı olan gotu kula bitkisi, düzenli kullanımda etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Uzmanlar, düzenli kullanımda sivilce ve lekelerin giderilmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Gotu kola zayıflamada etkili midir?

Zayıflamada kullanılan birçok yöntem vardır ancak insanlar, hem sağlıklı kalmak hem de zayıflamak istedikleri için zayıflamada daha çok doğal yöntemlere başvurmak isterler. Zayıflama çayları, bu işin en temelinde yatan doğal zayıflama yöntemleridir.

Tabi her ne kadar zayıflamada etkili olsalar da yine de bir diyetisyen ya da uzman kontrolünde olmadan bu tip ürünleri kullanmak doğru değildir. Antik çağdan günümüze kadar Asya ülkelerinde kullanılmaya devam eden Gotu kola bitkisi, zayıflamada da oldukça etki gösteren bir bitki türüdür.

Gotu kula çayı, doğru ve düzenli şekilde kullanıldığında metabolizmayı harekete geçirir ve vücuttaki fazla yağların yakılmasına yardımcı olur. Bunun yanında spor ve egzersizlere de devam edildiğinde, bitkinin faydaları sayesinde zayıflama daha kısa sürede gerçekleşebilir. Peki, zayıflama için gotu kula çayı nasıl hazırlanmalıdır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Acı Çehre Tohumu Faydaları Nelerdir? [✔️Acı Çehre İle Zayıflama]

gotu kola çayı

Gotu kula çayının hazırlanması

Bitki çaylarının demlenmesi ile aynı formülde olan gotu kula çayı için öncelikle porselen bir demlik edinmenizi öneririz. Bir miktar gotu kula otunu demliğe koyduktan sonra bitkinin miktarına göre üzerine su ilave edin ve kaynamasını bekleyin. 2-5 dakika içerisinde demlenebilen gotu kula çayını daha sonra içebilirsiniz.

Günde 2 fincan gotu kula çayı, zayıflamada mükemmel bir etki göstermektedir. Dilerseniz, tadının damak tadınıza uygun olması için farklı bitkileri ilave ederek de demleyebilir veya tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Fakat etkili bir sonuç için çayı sade ve şekersiz kullanmanızı tavsiye ederiz.

Not: zayıflama çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuz veya diyetisyeniniz ile görüşerek zararının olup olmadığını öğrenin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here