Doğanın Mucizevi Etkisi:Karanfil Çayı İle Zayıflama

0
1526

Sizde her pazartesi diyete başlayıp ertesi gün bir anda kendinizi İskendercide mi buluyorsunuz? Kilo vermek sizin içinde kısır döngüye girdiyse, karanfil çayının mucizevî zayıflatma etkisiyle tanışın. Sağlıklı ve fit bir bedene ulaşmak için kimyasal maddelere başvurmanıza gerek bırakmayan karanfil çayı ile de ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Karanfil Çayı ile Zayıflama

Zayıflama süreci, dikkat edilmesi gereken ve varsa diyete kuralları uyulmasını gerektiren bir süreçtir. Bu süreci ne kadar iyi kullanırsanız, beklentilerinize ulaşmanız da o kadar kolay olur. Karanfil; 1.020 mg potasyum, 227 mg sodyum, 0,3 gram trans yağ, 1,4 gram tekil doymamış yağ oranına sahiptir. Bu oranlar, sağlık üzerinde ciddi anlamda etki bırakmanın yanı sıra zayıflama sürecinde de bir hayli etkilidir.

Kilo almak ya da halk arasındaki adı ile “şişmanlık” belli bazı etkenlerden kaynaklanır. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, spor ile olan ilişki ve daha birçok faktör… Her bir faktörün kendine özgü kilo alma seviyesi vardır. Bazı faktörler daha fazla kilo almaya neden olabilirken, bazıları daha az kilo aldırır. Ancak hepsinin toplamında ortak sorun “kilo aldırması” olarak değerlendirilir.

Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?

Kilo Alma Nedenleri Nelerdir

Kilo almaya neden olan birçok faktör vardır. Detaylı bilgi almak için https://hizlizayiflama.org/en-hizli-yag-yakan-bitki-caylari/ linkine tıklayabilirsiniz. Genel olarak kilo alma nedenleri eğer bir hastalıktan kaynaklı değilse (kullanılan ilaçlar, stres, psikolojik rahatsızlıklar, kalıtsal hastalıklar vs.) bazı zayıflama bitki çaylarını kullanarak kilo almanın önüne geçilebilir. Karanfil çayı zayıflamada en etkili bitkilerden biri olup diyetisyenlerin tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Tek Şişman Beyniniz!

Fazla kilolarla başa çıkmak için envaı çeşit diyet listesi tutmanıza ve egzersiz yapmanıza rağmen hala kilo veremeyenlerden misiniz? “Su içsem yarıyor” bahanesini öne sürerek üzerine bir dürüm gömerek daha fazla kilo alanlardan mısınız?Bu tip kişilerin genelde içinden çıkamadıkları en büyük sorun, kafalarında kurdukları “çaresizlik psikolojisi” ile bağlantılıdır. Ancak bunun çok da büyütülür bir yanının olmadığını söylemem gerekiyor. Çünkü “tek şişman beyniniz!”

Diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken yaşam tarzınızı tamamen değiştirmek! Diyete başlarken şu mentalde olmasınız“yepyeni bir hayata başlıyorum ve bundan sonra yediklerime tamamen dikkat edeceğim.” Bu yaklaşımla başlarsanız hem psikolojik olarak kendinizi rahatlatmış olursunuz hem de kilo vermek için sağlam bir adım atmış olursunuz.

Mideniz Açken Zayıflayamazsınız!

Kilo vermek isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri, kendini aç bırakarak kilo vermeye çalışmaktır. Bu, asla doğru bir yaklaşım değildir. Böyle bir yaklaşımla giderseniz tamamen kendinizi kandırmış olursunuz ve sağlığınıza zarar vermekten başka bir sonuç alamazsınız. Siz, siz olun! “Kilo vereceğim” diye kendinizi aç bırakmayın. Unutmayın! En ideal kilo verme yöntemi sağlıklı ve dengeli beslenilerek verilendir. “Peki, ama nasıl diyet yapmalıyım?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte diyet yapmanın püf noktaları…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kısa Sürede Fit Olmak İsteyenlere: En Hızlı Yağ Yakan 14 Bitki Çayı

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizi “siz” yapan şey alışkanlıklarınız mı yoksa öncelikleriniz mi? İlk önce buna karar verin. Hayatınızın geri kalanını hiçbir şey yapmadan, çaresiz bir şekilde kilolarınızdan şikâyetçi olarak mı devam etmek istiyorsunuz yoksa çaba sarf ederek başarmış bir şekilde mi? Bu sorulardan sonra gerçekten zayıflamak istiyorsanız işe diyet yaparak başlamalısınız.

Diyet yapaya başlamadan önce “diyet yapma” konusunda kararlı olmanız ve kurallara harfiyen uymanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Bu, sizi psikolojik kilo vermeye hazır hale getirir ve etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Unutmayın!

           Azim, hırs ve sabır, başarının doğru anahtarlarıdır!

Diyet yaparken hayatınızdan çıkarmanız gereken bazı besinler vardır. Diyete girdiyseniz çikolata, pasta, cips gibi fastfoodgibi alışkanlıklarınızı tamamen bırakmalısınız. Bu ne kadar sizi zorlasa bile bir amacınızın olduğunu düşünün ve buna göre hareket edin.

Kurtulmanız gereken kilolarınız var ve artık sağlıklı bir hayata başladınız.

Size kilo aldıracak bütün kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmek kendiniz için aldığınız en doğru karar olacaktır. İlk zamanlarda bu alışkanlıklar sizi ne kadar zorlasa da zamanla meyvesini alacağınıza emin olabilirsiniz. . Kendinizi kandırmayın ve gerçekçi olun. “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek yaptığınız her hata size kilo olarak geri dönecektir.Bu mentalde ilerlerseniz kilo vermeniz daha kolay olur ve hayalinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Unutmayın! “Fastfood yok!”

Egzersiz Hayatınızın Bir Parçası Haline Gelsin!

Egzersiz Hayatınızın Bir Parçası Haline Gelsin!

Oturduğunuz yerden zayıflayabileceğinizi düşünüyorsanız, uzaktan çok komik göründüğünüzü açık bir ifadeyle yüzünüze vurayım.

Fazla kilolarınızdan daha hızlı kurtulmak ve etkili bir sonuç almak için egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Her gün belli saatlerde yapılan egzersizler yağ yakımını destekler.

Günlük 20- 25 dakika tempolu yürüyüşün faydası çok fazladır. Bu, güne hem zinde başlamanıza hem de hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Bunun dışında asansör kullanmak yerine merdiveni kullanmak, toplu taşıma araçlarından birkaç durak önce inmek,  gideceğiniz yere yürüyerek gitmek veya bisiklete binmek gibi aktiviteler günlük rutininiz haline dönüşsün. Hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermek tamamen sizin elinizdedir ve hayatınıza ufak dokunuşlar yaparak kilolarınızdan kurtulmak imkânsız değildir. Unutmayın! “Her şey zihinde başlar!”

Paranoyak Olmayın, Her gün Tartılmayın!

Her gün Tartılmayın

Fit bir vücuda sahip olmak, sağlık açısından en idealidirancak bir anda kilo vermek gibi bir beklenti içerisine girmeyin. Tartıldığınızda ibrenin sola doğru kaydığını görmek sizin çabanızla değişebilecek bir durumdur. Ama bunu yakalayabilmek için her gün tartıya bakmanın bir anlamı yok. Bu, sadece psikolojinizi olumsuz etkiler. Yukarıda da söylediğimiz gibi Azim, hırs ve sabır, başarının doğru anahtarlarıdır.

Zayıflamaya Yardımcı Olan Bitkisel Çaylar

Zayıflamaya Yardımcı Olan Bitkisel Çaylar

Zayıflama sürecini hızlandırmak için bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Diyet ve egzersizlerinize takviye olarak tüketilen bitki çayları hem sağlığınız açısından hemkilo vermeniz açısından önemlidir.

Genel olarak bitki çaylarında antioksidan değeri yüksektir. Bu da metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımınıkolaylaştır. Hızlı kilo verdiren bitki çayları, özellik ve içerik bakımından birbirlerinden farklı olsa da ortak özellikleri metabolizmayı hızlandırmasıdır.  Yeşil çay, oolong çayı ve maydanoz çayı gibi bitki çaylarında “toksin attırıcı” özelliklerin olması, ıhlamur, ada çayı, beyaz çay, karanfil çayı gibi bitkisel çaylarda da “sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği” olması gibi. Bitkisel çayların mucizevi etkisinden yararlanmak size her açıdan fayda sağlar. Son dönemlerde popülaritesi daha da yükselen karanfil çayı ile gözle görülür bir şekilde kilo verebilirsiniz. Peki, karanfil çayının zayıflamada etkileri nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? [✔️ZAYIFLATIR MI?]

Karanfil Çayı ile Zayıflama

Karanfil Çayı ile Zayıflama

Yemeklerimize tat versin diye kullandığımız karanfillerin zayıflamada da etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Güçlü antiseptik özelliğiyle karanfil çayları vücuttaki toksinleri dışarı atarak daha hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Kilolarındanşikâyetçi olan çoğu kişi yaptığı diyetlerin bir etkisini görmediğini düşünerek işin içinde çıkamaz.  Ancak budurum sizi karamsarlığa düşürmesin, karanfil çayını düzenli tükettiğinizde termojenik besin değeri sayesinde hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz.

Karanfil çayının içerisinde doğal olarak bulunan termojenik madde, hareket halinde olmasanız bile metabolizma hızını arttırdığı için normale göre daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.Her gün düzenli bir şekilde karanfil çayı tüketmeye devam ettiğiniz takdirde etkili sonuçlarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Herkesin evinde mutlaka bulunan karanfili, demleyerek çay haline getirin ve kilolarınızdan kurtulun.

Karanfil Çayı Nasıl Demlenir?

Karanfil Çayı Nasıl Demlenir

Uzakdoğu ülkelerinde keşfedilen karanfil, toz halinde kullanılabileceği gibi toz halinde de kullanılabilir bu tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Gelelim karanfil çayı demlemeye… Karanfil çayının yapılışı oldukça basittir. Altı adet karanfil tohumunu 2 bardak su ile kaynatın. En fazla 15 dakika kaynattıktan sonra 2- 3 dakika daha demlenmesini bekleyin. Daha sonra suyunu süzerek tüketmeye başlayın.

Karanfil çayı ile zayıflama, pek ala mümkün olduğu gibi bu mucizevi bitkinin sadece zayıflama üzerinde etkisinin olmadığını, daha geniş sağlık problemlerinin çözülmesine yardımcı olduğunu unutmayın. Peki, karanfil çayının faydaları nelerdir?

Endonezya’da yetiştirilerek sofralarımıza kadar getirilen karanfil mükemmel kokusuyla çay olarak da tüketiliyor. Karanfil çayları insan sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir.

Karanfil Çayının Faydaları

  • Diş ağrısına iyi gelir.
  • Gaz söktürücü özelliğiyle mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir.
  • Gün sonunda karanfil çay tüketmek zihinsel yorgunluğunuzu geçirir.
  • Toksin attırıcı özelliği ile sindirim sistemindeki rahatsızlığa iyi gelir.
  • Güçlü bir antiseptiktir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Ağızda oluşan kötü kokuları giderir.
  • Balgam söktürücü özelliği ile öksürüğe iyi gelir.
  • Karanfil çayı, bağırsakları hızlandırır ve kabızlık, iltihaplanma gibi problemlere engel olur.
  • Ateş düşürücü özelliği vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karanfil Çayının Zararları Var mı?

Bilindik bir yan etkisi yoktur. Ancak alerjik reaksiyonlara karşı güçsüz olan kişilerin fazla tüketmemesi gerekir.

Karanfil Yutmak Zararlı mıdır?

Genel olarak bir zararı yoktur. İstisnai durumlarda zararları olabilir. Örneğin; mide yanması yaşayan kişilerin günde üçten fazla karanfil yutmalarının zararlı olduğu söyleniyor.

Karanfil Çayı Günden Kaç Bardak Tüketilmeli?

Yemekten sonra tüketilen karanfil çayları metabolizmayı hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır. Özellikle Hazımsızlık problemi yaşayan kişilerin günde 1 bardak yemekten sonra içmeleri faydalıdır. Bunun dışında karanfil çayını günde 2 bardak içmek yeterli olacaktır.

Karanfil Çayı Ağrıları Azaltır mı?

Karanfiller Anti-inflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Diş ağrısı, diş apsesi gibi sorunlarda kullanılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here