Kedi Otu Kökü Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Kökü İle Zayıflama

0
2016

İnsan hayatının sağlıklı bir şekilde devam etmesi, tamamen tükettiği besinlere, dış çevrelere bağlıdır. Çoğu zaman bir sağlık problemi olarak görülmese de şişmanlık da aslında bir tür hastalıktır ya da hastalıklara davetiye çıkartan bir durumdur. Bu nedenle, kilolu olmayı ciddi anlamda dert edinip zayıflama yöntemlerini bulmak ve mümkünse bunu doğal yöntemlerle halletmek gerekir.

kedi otu kökü faydaları

Kedi otu, doğanın sunduğu harika mucizevi etkileri olan bir bitki türüdür. Özellikle uzak doğu ülkelerinde birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan kedi otu, zayıflama üzerinde de hayli etkili olan bir bitkidir. Peki, kedi otunun faydaları nelerdir, zayıflamaya etki eder mi, kedi otu nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulacaksınız.

Kedi otunun faydaları

Harika faydaları ile Avrupa’da ve dünyanın birçok yerinde hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmaya devam eden kedi otunun faydaları sayılmayacak kadar çoktur. İçeriğinde karbonhidratlar, protein, klorofil, oksijen ve A vitamini B17 vitamini bulunan kedi otu, bu içerikleri ile birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Uyku problemi, epilepsi hastalığı, ruhsal hastalıklar gibi birçok hastalığı tedavi edici özelliği bulunan kedi otu, zayıflama noktasında da faydalı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun haricinde kedi otunun faydaları şunlardır;

1- Uykusuzluğu önler

Yüzyıllardan beri etkileri bilinen ve kullanılan kedi otunun faydaları arasında en bilindik olanı uykusuzluğa iyi gelmesidir. Kedi otu, içerisinde bulunan maddelerden dolayı yatıştırıcılık etkisi gösterir ve bu da uykusuzluk problemi çekenlerin bu sorununu ortadan kaldırır. Stres çeken ve bu nedenden dolayı uyku problemi yaşayanların düzenli olarak kedi otu çayı içmeleri, bu sıkıntılarının giderilmesinde yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Meyan Kökü Faydaları Nelerdir? [✔️15 Günde 5 Kg Verebilirsin]

2- Kalp hastalıklarını önler

İçerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunan, oksijen ile klorofil barındıran kedi otu, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıkları önlemede oldukça etkili bir bitkidir. Kalp sancıları ve ritim bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olan kedi otu, uzak doğu ülkelerinde bu alanda tedavi edici bir bitki olarak kullanılmaktadır.

3- Damar hastalıklarını önler

Kan basıncını düzenleyici etkilere sahip olan kedi otu, kalp hastalıkları kadar damar hastalıklarında da etkili olan bir bitkidir. Kullanılmaya düzenli şekilde devam edilmesi halinde, tansiyonun yükselip düşmesini engelleyerek tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Bu özelliklerinden dolayı yine Avrupa’da birçok ülkede alternatif tıp dalında kullanılan bir bitkidir.

4- Sindirim sistemini düzenler

Kilo alma problemi yaşayanların asında asıl nedenlerinden biri sindirim sistemlerinin düzenli çalışmamasıdır. Bu sorun, basit bir durum gibi görünse de ciddi anlamda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kedi otunun zayıflamada etkileri arasında yer alan sindirim sistemini düzenlemesi, kişinin hem daha rahat bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur hem de kilo vermeyi daha da hızlandırarak kısa sürede zayıflamaya yardımcı olur.

5- Mide ağrılarına ve şişkinliğe iyi gelir

Mide, tükettiğimiz besinlerin sindirildiği bölümdür. Ancak bazı insanlarda mide problemi bulunmaktadır. Özellikle reflü ve ülser gibi hastalıklara sahip olan kişilerde bu sorunlar daha fazla görülür. Kedi otunun faydaları arasında mide dostu olması da yer almaktadır. Bu özelliğinin olması hem mide şişkinliğini yok etmeye yardımcı olmakta hem de kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Diyetisyenlerin listesinde yer alan kedi otu, zayıflamadaki etkileri ile bilinen sık tercih edilen bir bitki türüdür.

Kedi otunun zararları nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi kedi otunun da bazı zararları vardır. Ancak zararlar, tamamen kişinin hangi miktarlarda kullandığına bağlı olarak değişmektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda depresyonu tetiklediği için uzmanlar, kullanım miktarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Yine fazlaca kullanılması durumunda baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabilen kedi otu, uyku ilacı kullanan kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hızlı Zayıflamak İçin Zencefil Çayı Nasıl Kullanılır, Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Kedi otu nasıl kullanılır?

Kedi otu, çay şeklinde kullanılabilen bir bitkidir. Bir miktar kedi otunu bir su bardağına koyun ve kaynatın. Daha sonra suyunu süzerek soğumaya bırakın. Tadı biraz acı olduğu için bal ile tatlandırabilirsiniz.

✔️ Kedi otu kökü zayıflatır mı?

Kedi otu kökü zayıflamak için oluşturulan doğal kürlerde sıklıkla kullanılır.

✔️ Kedi otu yararlı mı?

Evet, kedi otu insan sağlığı açısından yararları bulunan bir doğal bitkidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here