Limonun Faydaları Nelerdir? [✔️Limon Zayıflatır Mı?]

0
627

Her evde bulunan ve sayılmakla bitmeyen faydaları olan limon, diyetisyenler arasında “süper besin” olarak tanımlanıyor.

İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunmasına ek olarak tüm vücudu alkalileştirir ve vücudun pH seviyesini dengelemede de bir hayli işe yarayan limon suyu, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere de önerilebilecek en etkili besinlerden biridir. Peki, limon suyunun faydaları nelerdir, limon suyu zayıflatır mı?

Günlük tüketime dikkat edilmesi durumunda vücuda ciddi anlamda katkısı bulunan limon suyu, kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Uzmanlara göre günde 1 limon, kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılayabilme kapasitesine sahiptir. Buna ek olarak kalp damar rahatsızlığına, karaciğere karşı bir dost görevi üstlenmektedir.

limon zayıflatır mı

Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan limon suyunu, yemeklerden sonra sade soda ile 1-2 dilim limon ile karıştırıldığında hazımsızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bu yönleri ve daha birçok yönü ile sağlık konusunda yardımcı bir besin olarak tüketilebilen limon, zayıflamak isteyenler için de önerilebilecek en iyi besinlerden biridir.

Limon, içerisindeki C vitamini sayesinde dokulara esneklik kazandırır ve kollajen üretiminin artması için uyarıda bulunur. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde bir hayli etkili bir besin olduğunu göstermektedir.

Uzmanlar, düzenli limon suyu kullanımının sağlık açısından sayılmayacak kadar çok faydasının olduğunu belirterek, aşırıya kaçılmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulunuyor.

Çünkü limon suyunun aşırı tüketilmesi durumunda tansiyon problemlerine neden olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı birinin gün içerisinde en fazla 1 limon tüketmesi yeterli görülmektedir. Buna ek olarak detoks şeklinde kullanılabilir veya sade soda içerisine 1-2 dilim eklenerek yemeklerden sonra tüketilmesi yeterli görülmektedir.

Sayfa İçindekiler

Limon suyu yağ yakıyor

C vitamini ile vücut kitle indeksi arasında doğrudan bağlantı vardır. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak C vitamini alan kişilerin vücut kitle indeksleri daha düşük olarak tespit edilmiştir.

Limon suyu zayıflatır mı? Sorusuna karşılık verilebilecek en kesin cevap şüphesiz “evet” olur. Fakat tek başına limon suyunun çok da etkili olmayacağının altını çizmek gerekir. Limon suyu ile birlikte bir de günlük spor ve egzersizlere önem vermek kilo vermeyi daha da hızlandırır ve aynı zamanda bireyin sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

Bu yüzden tek başına limon suyuna yüklenerek zayıflamayı beklemek yerine hem limon suyu tüketimine hem de spor ve egzersiz yapmaya dikkat ederek zayıflamaya çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Limon suyu ne zaman tüketilmelidir?

İnsan vücudunun en dinç olduğu ve en zinde olduğu zaman sabahın ilk saatleridir. Uzman diyetisyenlere göre sabah erken saatlerde düzenli olarak tüketilen limon suyu, zayıflama konusunda daha fazla etkisini gösterebilir.

Limon suyu veya limonlu su olarak tüketildiğinde, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacağından, vücut açısından daha fazla faydasını gösterir. Peki, zayıflamak için limon nasıl kullanılmalıdır?

Pek çok sağlık problemine karşı etkili bir çözüm olarak kabul edilen limon, doğru şekilde kullanıldığında sağlık açısından sunduğu faydaları ile kendini gösterir.

Düzenli olarak sabahın erken saatlerinde detoks şeklinde limon kullanan kişilerde daha hızlı zayıflama görüldüğü tespit edilen konulardan biridir. Peki, detoks için limon nasıl kullanılmalıdır?

Zayıflama yöntemlerinde en doğal yöntem olarak kabul edilen detoks, yapım şekli önemli olan bir yöntemdir. Sıcak, soğuk ya da ılık su içerisine birkaç dilim limon eklenmesi ile elde edilen detoks, farklı bitkiler kullanılarak da hazırlanabilmektedir.

Evde ya da işyerinde kolaylıkla hazırlanabilecek bu uygulama sayesinde kısa sürede zayıfladığınızı görebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi limon suyu ya da limonun aşırı tüketilmesi tansiyon düşüklüğüne neden olacağından itidalli davranmak ve bir diyetisyen gözetiminde tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gotu Kola Nedir? Gotu Kola Faydaları [✔️DETAYLI BİLGİ]

✔️ Limon nerede yetişir?

Limonun asıl yetiştirildiği ülke Hindistan olmasına rağmen ülkemizde de Akdeniz Bölgesi' ve çevresinde limon yetiştiriciliği yapılmaktadır.

✔️ Limon zayıflatır mı?

Tek başına limon zayıflatma gibi bir özelliğe sahip değil fakat limon kullanılarak yapacağınız çeşitli kürler zayıflamada etkilidir.

✔️ Limon çayı var mı?

Evet, limonla yapılan birçok çay çeşidi vardır. İçeriğimizde de bu çaylardan birini anlattık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here