Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? [✔️ZAYIFLATIR MI?]

0
776

Güney Amerika’da vazgeçilmez bitki çayları arasında tüketilen, içerdiği kafein sayesinde vücudu uyarıcı etkiye sahip olan mate çayı, zayıflama alanında kullanılan en yaygın bitki çaylarının başında gelmektedir.

Kolesterolü düşürme, iştahı azaltma ve yağ yakma gibi özelliklere sahip olan mate çayı, bu özellikleri sayesinde zayıflamak isteyenlere ve formunda kalmak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanında kanser hücrelerini azaltan ve büyümesini engelleyen özelliğinin de bulunması ile alternatif tıp dünyasının en vazgeçilmez ürünlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Mate çayının faydaları nelerdir, mate çayı zayıflatır mı, mate çayı nasıl tüketilmelidir? Tüm bu sorularınıza ayrıntılı cevapları yazımızın devamında göreceksiniz.

mate çayı

Antioksidanlar ve vitaminler bakımından bir hayli zengin bir çay türü olan mate çayı, diğer adıyla “Paraguay çayı” olarak da bilinmektedir. Güney Amerika’da fazlasıyla tüketilen çay, alternatif tıp ile ilgilenenlerin de markajında olan bir bitki çayıdır. İnsan sağlığı üzerinde bir hayli olumlu etkilerinin bulunmasının yanı sıra zayıflamak isteyenlerin düzenli şekilde kullanmaları durumunda kısa sürede daha fazla yağ yakarak zayıflamalarına yardımcı olan bitki çayı, yeme krizlerini bastıran özelliğe sahip olduğu için tüketicileri, aç olduklarında bile çayı tükettiklerinde kendilerini tok hissederler.  Bu sayede vücut fazla yağ birikme derdinden kurtularak bedene fit bir görünüm katar.

Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerin yer aldığı Güney Amerika’da sıcak olarak sıklıkla tüketilen çayın tadı, kahveye benzer bir acıya sahiptir. Bu da damak tadımıza uygun olmadığı için tüketicilerin mate çayı tüketirken tatlandırıcı bitkiler veya bal karıştırarak tüketmelerini etkilemektedir.

Mate çayının faydaları nelerdir?

Mate Çayı faydaları oldukça fazladır. Son zamanlarda insan sağlığı açısından en çok tüketilen doğal çaylardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Funda Yaprağı Faydaları ✔️ Funda Yaprağı İle Hızlı Zayıflama

Mate çayı faydaları aşağıda detaylıca incelenmiştir.

1- Zayıflama ve kilo kontrolü sağlar

İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücudun zinde kalmasına yardımcı olan mate çayı, tüketicisinin tokluk hissine daha kolay ulaşmasını sağlar ve böylelikle zayıflamasına yardımcı olur. Aynı zamanda kilo kontrolü konusunda kendine güvenemeyenlerin de tüketebilecekleri mate çayı, bu alanda da yardımcı olabilme özelliğine sahiptir.

2- Depresyonu önler

Depresyon, günümüzün en baş ağrıtıcı hastalıklarından biridir. Özellikle büyük şehirlerde, sürekli iş alanlarında aktif olmak zorunda kalanlar, stresle daha fazla iç içe olmak durumunda kalırlar. İnsanın yapısı gereği strese meyilli olması, sağlıklı kalabilmek için dikkatli bir birey olmayı gerektirir. Mate çayı, zayıflatan etkisi ile bilinen bir çay olmasının yanında depresyonu iyileştirici ve sakinleştirici özellikleri ile de bilinen bir çaydır. Düzenli kullanılması durumunda bu tip problemler de geride kalabiliyor.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bir insanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise hastalıklar karşısındaki direnci de o kadar yüksek demektir. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile elde edilebilen güçlü bağışıklık sistemi, aynı zamanda takviye besinlerle de elde edilebilmektedir. Mate çayının faydaları arasında yer alan bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği, tüketicilerinin daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olmaktadır.

4- Vücuda canlılık ve enerji katar

Kafein içeren mate çayı, zayıflamada etkili olduğu kadar vücudun dinç kalmasına da katkıda bulunmaktadır. Zayıflamak isteyenlerin de ihtiyaçlarından biri olan vücudun canlı kalma isteğini karşılayan bitki çayı, hem daha fit bir bedene sahip olmak isteyenlere hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmak isteyenlere katkıda bulunur.

5- Metabolizmayı hızlandırır

Kilo alan kişilerin genel olarak problemlerinin başında metabolizmanın hızlı çalışmaması sorunu gelmektedir. Bu sorun, kilo alma başta olmak üzere obezite gibi ciddi anlamda yaşamı tehdidi altına alan durumların oluşmasına kadar yol açmaktadır. Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen mate çayının faydaları arasında yer alan metabolizmayı hızlandıran etkisi sayesinde kullanıcılar, istedikleri fit bedene daha kısa sürede ulaşabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kısa Sürede Fit Olmak İsteyenlere: En Hızlı Yağ Yakan 14 Bitki Çayı

6- İdrar söktürücü ve yağ yakıcı özelliğine sahiptir

Kilo almaya neden olan nedenlerden biri idrar yollarının tıkalı olması bir diğeri de vücutta fazla yağların birikmesidir. Mate çayının faydaları arasında idrar söktürücü özelliği ve yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Bu her iki özelliği birleştiğinde, çayın etkileri kendini daha fazlasıyla göstererek kişilerin zayıflamasına yardımcı olur.

7- Ödem atılmasında, şişliklerin giderilmesinde etkilidir

İnsan sağlığını yakından etkileyen ve ciddi anlamda rahatsızlık veren durumların başında ödem ve şişlikler gelir. Bu konuda tüketicilerine destek sağlayan ve yaşadıkları bu sıkıntıların kısa sürede atılmasına yardımcı olan mate çayı, sağlıklı bir vücuda ve yapıya sahip olmak isteyenlerin tercih etmeleri gereken faydalı bir bitkidir.

Mate çayı nasıl hazırlanır, ne kadar tüketilmelidir?

Aktarlarda paket şeklinde satılan mate çayı, normal bitki çayları gibi demlenebilen bir çaydır. Kurutulmuş ve minik yapraklar haline getirilen bu bitkiyi, kendinize göre sıcak su bardağına ilave ederek demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Düzenli tüketilmesi durumunda kısa sürede kilo vermeye yardımcı olan mate çayı, tüm bunların yanında bazı yan etkiler de gösterebilmektedir.

Mate çayının zararları nelerdir?

Kararında tüketildiğinde herhangi bir zararı olmayan mate çayı, fazlaca tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Kalp çarpıntısı ve tansiyon sorunu gibi bazı problemlere neden olabildiği için tüketimden önce mutlaka bir uzmana danışmak ve tüketimi konusunda bilgi almak gerekir. Zayıflamak için mate çayı içenlerin 3 hafta üst üste içtikten sonra 2 hafta ara vermeleri gerekmektedir.

Hamileler ve emziren annelerin, kalp hastaları, şeker ve tansiyon hastalarının ve düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin mate çayı tüketmeleri önerilmemektedir.

✔️ Mate Çayı günde ne kadar tüketilmeli?

Mate çayı günde en fazla 3 bardak içilmelidir

✔️ Mate çayı zararları var mı?

Mate çayının içerisinde bulunan fazla kafein sebebi ile çok ve gereksiz kullanımında uykusuluk, kalp çarpıntısı, asabiyet gibi etkileri görülmektedir

✔️ Mate çayı zayıflatır mı?

Mate Çayı içerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek de mümkün. Mate çayı vücuttaki yağları yakarak zayıflatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here