Meyan Kökü Faydaları Nelerdir? [✔️15 Günde 5 Kg Verebilirsin]

0
1518

Doğanın insana sunduğu armağanlar oldukça fazladır. Her derdimiz için mutlaka bir çözüm önerisi sunan doğa, günümüzün popüler ve ihtiyaç duyulan konularından olan zayıflama konusunda da çözümler sunmaktadır. Kilo verdiren çaylar, kilo verdiren bitkiler vs. doğal yöntemlerle kilo vermeyi kolaylaştıran doğal armağanlardır. Ancak bunların etkili olabilmesinin tek şartı, ne şekilde ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmekten geçiyor.

Asya ülkelerinde uzun dönemden bu yana zayıflama için kullanılan meyan kökü çayı, son dönemlerde Türkiye’de popülaritesi yükselmeye başlayan şifalı bitkiler arasına girmeye başladı. Hızlı yağ yakıcı özelliği, metabolizma hızlandırma özelliği gibi özelliklerinin olması sayesinde, tüketenler daha hızlı ve kolay şekilde kilo verebiliyor.

meyan kökü faydaları

Peki, meyan kökü çayının zayıflamada etkileri nelerdir, zayıflama için meyan kökü çayı nasıl hazırlanmalıdır, meyan kökü çayının zararları var mıdır? Tüm bu sorularınızın cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Meyan kökü çayı zayıflatır mı?

Ülkemizde meyan kökü olarak bilinen “Glycyrrhiza glabra” zayıflamada gösterdiği etkilerinden dolayı son dönemlerde zayıflamak isteyenlerin takibine giren bir bitki haline geldi. Uzmanlar, meyan kökünün kilo vermeye yardımcı olmasına ek olarak bir de fazla yağların yakılmasına ve vücuttan atılmasına da yardımcı olduğunu söylemektedir. Ancak meyan kökünün aşırı şekilde kullanılmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çok fazla tüketilmesi durumunda yüksek kan basıncı başta olmak üzere birçok soruna neden olabileceğini bildirmektedir. Bu nedenle meyan kökü çayını günde 2-3 defa tüketmek ve belli süreler aralığında ara vermek gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alıç Yaprağı Faydaları Nelerdir? Alıç Yaprağı İle ✔️ 2 Kat Hızlı Zayıflayın

Meyan kökünün zayıflamaya etkileri nelerdir?

1- Obeziteyi engelleme özelliği vardır

Obezite, dünyada son zamanlarda çok fazlasıyla görülmeye başlanan bir sorun haline geldi. Hatta bunun için dernek ve vakıfların kurulduğu da bilinen bir gerçektir. Meyan kökü üzerine araştırma yapan bilim insanları, deneyde kullandıkları obez farelerin bir kısmına meyan flavonoid yağı veriler diğer kısma ise vermezler. Araştırma neticesinde elde edilen verilere göre meyan yağının verildiği deney farelerinde obezite yağlarının azaldığı görülmüştür.

2- Tatlı krizinin önüne geçer

Kilolu insanlar, zayıf insanlara göre daha fazla tatlı krizine girerler ve bu durum da kilo almanın en büyük nedenlerinden biridir. Obezite gibi ciddi hastalıklara neden olmasına ek olarak aşırı kilo almaya da neden olan ve bundan dolayı kişinin yaşam kalitesinin bir hayli düşmesine neden olan tatlı krizleri, meyan kökü çayı iler giderilmektedir. Yine yapılan araştırmalarda meyan kökü çayı içenlerde tatlı krizi durumu çok daha az görülmektedir.

3- Fazla yağları yakmaya yardımcı olur

Yağ yakımı vücut için aslında son derece önemli bir konudur. Doğru şekilde bu durum gerçekleşmediğinde vücutta yağ birikmeye başlar ve bu da kilo alımını kolaylaştırır. Meyan kökünün zayıflamada etkileri arasında vücuttaki fazla yağları yakma özelliği de bulunmaktadır. Düzenli olarak çayı kullananlarda yağ sorununun daha az görüldüğü ve zayıflama yolunda daha hızlı ilerledikleri görülmektedir.

4- Sindirim sistemini düzenler

Kilo alınmasının en büyük nedenlerinden biri de sindirim sisteminin düzenli çalışmamasıdır. Bu sorun beraberinde kilo alma problemini getirir. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin öncelikle sindirim sistemleri üzerinde bir çalışma yapmaları ve daha düzenli çalışması için takviye ürünler kullanmaları gerekir. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan meyan kökü çayı, daha hızlı kilo vermek için tüketilebilecek en iyi takviye besinlerden biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  4 Günde 4 Kilo Verdiren Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır?

5- Tokluk hissi yaratır

Kilo almaya neden olan bir diğer durum ise kişinin kendini sürekli aç hissetmesidir. Bu da önüne geçilmezi bir yeme isteğinin oluşmasına neden olmaktadır. Doğanın sunduğu harika besinlerden biri olan meyan kökü, kişinin tok kalmasını sağlar yani açlık hissini bastırmaya yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde kilo verme daha hızlı bir şekilde ilerlemeye başlar.

Meyan kökü çayı nasıl hazırlanır?

Uygun bir kabın içerisine 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edilir ve üzerine su ilave edildikten sonra 20 dakika kadar kaynamaya bırakılır. Daha sonra soğutmaya bırakılarak hazır hale getirilmiş olur. son derece basit olan meyan kökü çayı hazırlamak oldukça kolaydır.

Meyan kökü çayı günde kaç defa içilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi meyan kökü çayının uzun süreli tüketilmesi, yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, günde 3 defa aç karna veya yemeklerden sonra tüketilmesini önermektedir. Hızlı şekilde kilo vermeye yardımcı olan meyan kökü çayının tek başına zayıflamaya yardımcı olamayacağını buna ek olarak spor ve egzersizlerin ihmal edilmeden yapılması gerektiğini unutmayın.

✔️ Meyan kökünün zararları nelerdir?

3-4 gün ve fazla tüketilen meyan kökü şerbeti tansiyonu arttırır, fazla tüketimde kalp ritim bozukluğunu tetikler.

✔️ Meyan kökü şerbeti ne kadar içilmeli?

Meyan kökü uzun süre tüketilmemelidir. Bu nedenle günde 2-3 defa tüketmeniz yeterli olacaktır.

✔️ Meyan Kökü'ni kimler kullanmamalı?

Akut böbrek ve kronik böbrek hastaları meyan kökü şerbetini kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here