Oolong Çayı İle Zayıflama: Oolong Çayının Faydaları

0
1373

Fazla kilolar, zaman içerisinde sağlığı tehdidi altına alır ve yaşam kalitesini bozar. Erken dönemde önlem almak, hızlı zayıflama yöntemlerine başvurmak, sağlığınızı koruma altına almanızı kolaylaştırır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı araştırmalara göre dünya genelinde 18 yaşın üstünde 650 milyondan fazla obezite (aşırı şişmanlık) hastası bulunmaktadır. İnsanlar kilo vermek için şok diyet, yanlış beslenme ve kimyasal ilaç gibi yöntemlere başvurabiliyor. Bunun sonucunda ise kilo vereyim derken çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Fakat doğal ve sağlıklı yollardan zayıflamak da mümkün. Nasıl mı? Oolong zayıflama çayı ile kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı nedir

Zayıflama çayları denildiğinde ilk akla gelen çaylardan biri olan Oolong çayı, Çin – Fujian kökenli bir çaydır. Fakat yakın zamanda Japonya, Hindistan ve Nepal gibi bölgelerde de üretimi yapılmaya başladı.

Oolong çayı, yeşil ve siyah çayın yapılışında kullanılan bitkinin yapraklarından üretilir. Tadı gayet yumuşak olan ve harika bir kokuya sahip olan bu çay, zayıflama sürecini büyük ölçüde kolaylaştırır. Uzmanlar tarafından yapılan birçok araştırmada Oolong çayının kilo verme sürecindeki faydaları gözlemlenmiştir. Oolong çayının süt kremasına benzer bir tadının olması nedeniyle birçok insan tarafından çok fazla sevilerek içilen bir çaydır. İçeriğinde teobramin, tanen, teofilin ve kafein gibi maddeler bulunması, tokluk hissi yaratmasını etkiler ve zayıflamayı kolaylaştırır.

Oolong çayı, tazeliğini 1 yıl boyunca koruyabilir ve bu nedenle uzun süre kullanılabilen bir çay türüdür.

Oolong Çayının Faydaları

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayının yapımı oldukça zordur fakat insan sağlığına olan birçok faydası nedeniyle mutlaka tüketilmesi gerekir. Peki, Oolong çayının yararlı etkileri nelerdir?

1- Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Kalp sağlığına iyi gelen Oolong çayı, kalp ritmini düzenler ve olması gereken değerlere sahip olmasını sağlar.

2- Metabolizmayı Hızlandırır

Zayıflamak isteyenler, metabolizmayı hızlandırıcı etkenleri gerçekleştirmeli ve metabolizma hızlandırmayı sağlayan çayları tüketmelidir. Metabolizmanızı hızlandırarak aynı zamanda obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıkların da önüne geçebilirsiniz. Oolong çayı, içeriğindeki vitamin ve mineralleri sayesinde metabolizmayı hızlandırarak fazla kilolardan kısa sürede kurtulmaya yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biberiye Faydaları Nelerdir? Biberiye Yağı İle Zayıflama [✔️TIKLA]

3- Bol Miktarda Antioksidana Sahiptir

Oolong çayı, içeriğinde bol miktarda antioksidan barındırması nedeniyle insan vücudundaki hücrelerin zarar görmesini büyük ölçüde engeller.

4- Kolesterolü Düzenler

Oolong çayı, içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar ile kolesterolü düzenleyerek ve kan şekerini dengeleyerek birçok sağlık sorununun önüne geçer. Vücutta çok fazla kolesterolün birikmesi, damar tıkanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Oolong çayı ile zararlı kolesterolleri azaltabilir ve yararlı kolesterolleri çoğaltabilirsiniz. Bu sayede damar tıkanıklığına neden olan kolesterol birikimini önleyebilirsiniz.

5- Yüksek Tansiyon Riskini Azaltır

Camellia Sinensis bitkisinden üretilen Oolong çayının insan sağlığına birçok faydası vardır. Bunlardan biri de yüksek tansiyon riskini azaltmasıdır. Yüksek tansiyon, hiçbir belirti göstermeden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Oolong çayı bu riski azaltarak yaşam kalitenizi yükseltir.

6- Toksinlerden Arındırıcı Etkiye Sahiptir

Toksinler, sağlık sorunlarının yanı sıra birçok cilt sorunlarına da yol açar. Oolong çayı, vücudu toksinlerden arındırıcı etkiye sahip olmasıyla cilt sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır ve daha kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cilt bakımı için bütçenizi zorlamak ya da kimyasal çözümlere başvurmak yerine Oolong çayını düzenli olarak tüketerek kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

7- Kanser Riskini Önler

Oolong çayının içeriğinde bol miktarda antioksidan bulundurduğundan bahsetmiştim. Bu antioksidanlar sayesinde birçok kanser türüne karşı risk gruplarının etkisini azaltır ve hücreleri yenileyici etkisiyle kanser hastalıklarının etkilerini de azaltır.

8- Su İhtiyacını Giderir

Vücudun susuz kalması ve gereken su ihtiyacının karşılanmaması durumunda ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir. Bazen vücudunuzun susuz kaldığının farkında olmayabilirsiniz. Fakat Oolong çayı susuzluk ihtiyacını gidererek çeşitli sağlık sorunlarının da önüne geçer.

Oolong Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Oolong Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Bitki çaylarının insan sağlığına ve zayıflama sürecine birçok faydalı etkileri vardır. Bu nedenle bitki çaylarını tüketmeden önce herhangi bir yan etkiyle karşılaşabileceğiniz rahatsızlığınızın ya da alerjinizin olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

Birçok doğal bitki çaylarında olduğu gibi Oolong çayında da bazı yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Yüksek kafein içerir
  • Tansiyon yükseltir
  • Uykusuzluk yapar

1- Yüksek Kafein İçerir

Oolong çayı, yüksek kafein oranına sahip olması nedeniyle çarpıntı (düzensiz kalp atışı), uykusuzluk ve ishal gibi sorunlara yol açabilir.

2- Tansiyon Yükseltebilir

Oolong çayı, tansiyon yükseltebilen bir yan etkiye sahiptir ve bu nedenle de tansiyon hastalarının tüketmemesi önerilir.

3- Uykusuzluk Yapar

Oolong çayı, geç saatlerde tüketilmemesi gereken bir bitki çayıdır. Çünkü geç saatlerde tüketildiğinde uykusuzluk yapabilir.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çeşitli aromalara sahip olan Oolong çayı, diğer çaylara göre daha zor yapılır. Fakat insan sağlığına olan yararlı etkilerine bakarak uğraşmaya değer bir bitki çayı olduğunu görebilirsiniz. Peki, yapımı zor fakat faydaları da bir o kadar fazla olan bu bitki çayı nasıl yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nane Yaprağı Faydaları ✔️ Hızlı Zayıflamak İçin Nane Yaprağı TÜKETİN

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı Oolong çayı,
  • 200 mlt. su,

Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

Porselen bir kabın içerisine 2 çay kaşığı Oolong çayını koyduktan sonra ortalama 100 derecede kaynamış olan suyu ekleyin. Daha sonra 3-10 dakika arası bir süre demlenmesini bekleyin. Kuru çayın görünümüne ya da kıvrılmasına bağlı olarak demlenme süresi değişiklik gösterebilir.

Not: Oolong çayını 3-4 kez daha demleyerek tekrar içebilirsiniz.

Bitki çayları, insan sağlığına birçok fayda sağlıyor olmasının yanı sıra metabolizma hızlandırıcı, sindirim sistemini düzenleyici ve zayıflatma sürecini hızlandırıcı etkilere sahiptirler. Fakat zayıflamak için yalnızca bitki çaylarını tüketmek yeterli değildir. Çeşitli yöntemleri uygularken zayıflatıcı bitki çaylarını zayıflama sürecini hızlandırması için tüketmelisiniz. Peki, daha hızlı kilo vermenizi sağlayan yöntemler nelerdir?

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Kilo problemleri ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi sorunlar, öncül risk etkenlerindendir. Aşırı kilo almak, ciddi sağlık sorunlarına yol açmasının yanı sıra çeşitli ruhsal sorunlara (depresyon, özgüvensizlik vb.) da neden olabilir. Fakat bu durum canınızı sıkmasın. Bahsedeceğim adımları uygulayarak kilo verme sürecinizi hızlandırabilir ve bu tarz sorunları kökten çözebilirsiniz. İşte 7 adımda hızlı kilo vermenin yolları…

Adım 1: Yavaş Çiğneyin

Zayıflama sürecinde mutlaka uygulamanız gereken yöntemlerden biri yavaş çiğnemektir. Yediklerinizi yavaş çiğnemeniz, sindirim sisteminizin yediklerinizi daha hızlı sindirebilmesini sağlar ve bu da daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

Adım 2: Yemekten Önce Su İçin

Her öğünden 1 saat önce su içmeniz tokluk hissi verir ve daha az yemenizi sağlar. Aynı zamanda su içmek metabolizmayı hızlandırdığından zayıflama sürecinizi hızlandıracak ve daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Adım 3: Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Kahvaltıda yumurta tüketmek, yapılan araştırmalara göre tok tutma ve vücut yağı kaybetmeyi sağlama gibi etkilere sahiptir.

Adım 4: Karbonhidrat Tüketmeyin

Karbonhidrat tüketmek, birçok sağlık sorununa yol açıyor olmasının yanı sıra daha fazla kilo almanıza neden olur. Bu nedenle diyet listenizde mümkün olduğu kadar karbonhidratlı besinlerin az olmasına dikkat edin.

Adım 5: Küçük Tabaklarda Yiyin

Küçük tabakta yemek, yemek hem gözünüzü doyurarak az yiyormuş gibi hissettirmeyecek hem de tabağı çok dolduramayacağınız için fazla yemenizi engelleyecektir.

Adım 6: Baharat Tüketin

Baharat tüketmek (pulbiber vb.), iştahınızı azaltacağı gibi metabolizmanızı hızlandıracak ve daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak. Bu nedenle zayıflama sürecinizi hızlandırmak için yemeklerinizde baharat tüketmeniz oldukça etkili olacaktır.

Adım 7: Düzenli ve Kaliteli Uyku

Uyku düzeni, obezite (aşırı şişmanlık) ciddi sağlık sorunlarının altında yatan en büyük nedenlerden biridir. Yapılan araştırmalarda obezite hastası olan birçok kişinin bu hastalığa yakalanmasının altında yatan sebeplerden birinin dengesiz ve kalitesiz uyku olduğu gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here