4 Günde 4 Kilo Verdiren Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır?

0
1801

Son dönemlerde zayıflama için çok sık tercih edilen yeşil çay, her ne kadar ülkemiz için yeni bir deneyim olsa da Uzakdoğu ülkelerinde yıllardan beridir birçok sağlık alanında kullanılan bir bitkidir.

Çin kökenli olan yeşil çay, zayıflamadan kansere, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden metabolizmayı hızlandırmasına kadar birçok konuda etki ediyor. İçerisinde; “tenine, tirosin ve lösin, adenin, dimetilksantin, teobromin, teofilin ve ksantin gibi ksantin alkaloitlerin bulunduğu yeşil çay, bu etkileri ile insan sağlığı üzerinde önemli etkiler bırakıyor. Yapısı gereği içeriğinde pektin (meyvelerde de bulunur), glikoz, sukroz ve fruktoz gibi karbonhidratlar; klorofil gibi pigmentler ve triterpen saponinler ve A vitamini, B1, B2, B3, C ve E de gibi sağlık üzerinde etkili olan besin değerlerinin bulunması ise ayrıca yeşil çayın tüketilmesini tetikleyen nedenlerdir.

Yeşil çay diyeti nasıl yapılır

Yeşil çay kanserden tutun zayıflamaya kadar insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Zamanında Asya bölgesinde tıbbi bir ilaç olarak kullanılması ve bu geleneğin hâlâ sürdürülüyor olması, çayın günümüze kadar faydaları ile gelmesini ve alternatif tıp alanında kullanılmaya devam etmesini etkilemektedir.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay nedir

Yeşil çay,  en basit haliyle Camellia Sinensis  yapraklarının kurutularak hazır hale getirilmesiyle oluşur. Dünyada çok tüketilen siyah çay tüketimin %78’i oluştururken, %20’si yeşil çaydır.

Yeşil Çay tüketiminin tarihi;  Çin kökenli imparator Shennong dönemine dayanmaktadır. Lu Yu (Tang Hanedanı) tarafından 600-900 yılında yazılan eserinde “Çay Geleneği”, yeşil çay tarihinde çok önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Çayın tarihi ile ilgili bilgi veren Zen rahip Eisai, 1211’de kaleme aldığı “Kissa Yojoki”de (Çay Kitabı), yeşil çay ile ilgili çok enteresan bilgilere yer veriyor. Öyle ki çay kitabında; yeşil çay içmenin inceliklerini, çay bitkilerinin şekillerini, çiçek ve yapraklarını ve çay bitkisinin nasıl yetiştirilebileceğini kısacası yeşil çayla ilgili her detayı anlatmaktadır.

Yeşil Çayın Besin Değeri

Yeşil Çayın Besin Değeri

Yeşil çayın içerisinde bulundurduğu “polifenol” ile vücuda yararlı katkısı vardır. Polifenol bitkilerde doğal olarak bulunan besin katkı maddesidir. Yeşil çayda da oldukça fazla bulunan besin maddesinde’ de  “flavanoller, flavadioller, flavonoidler ve fenolik asitleri”  içerir. Diğer çaylarda bulunmayan bu değerlerin yeşil çayda bulunması farklı bir tada bürünmesini etkiliyor.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

 

Yeşil çay, birçok sağlık sorunun tedavisinde kullanıldığı gibi kilo sorunları yaşayanlar için de çok değerli bir bitkidir. Alternatif tıp uzmanları, düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin bitkinin özündeki antioksidanlar sayesinde beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediğini bildirmektedir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Günümüzün en büyük problemlerinden biri haline gelen şişmanlık ya da diğer adıyla “obezite” önüne geçilmesi gereken en önemli sağlık problemlerindendir. Aslında düzenli beslenme, spor ve egzersizlerin aksatılmadan yapılması obezitenin önüne geçmede büyük etken olsa da yine de tek başına bazen bunlar da yetersiz kalabiliyor. Ek olarak yağ yakan bitki çayları ile kilo vermeyi desteklemenin bir gereklilik olduğunu unutmamak gerekir. “Yeşil çay zayıflatır mı?” sorusuna tam olarak buradan itibaren cevap vermek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karnıyarık Otu Faydaları ✔️ Karnıyarık Otu İle HIZLI ZAYIFLA

Yeşil çay, içerisinde bulunan mineral ve enzimler sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı destekleyerek daha hızlı kilo vermeyi kolaylaştırır. Antioksidan değeri yüksek olan yeşil çay bu özelliği sayesinde hücre öldürücü radikallerle savaşarak birçok sağlık probleminin üstesinden gelir. Hızlı kilo verdiren bitki çayları arasında yer alması, kullanımının daha da artmasını etkilemektedir.

Yeşil Çay Yağ Yakımını Hızlandırır

Kilo problemi yaşayanlar için hem sağlıklı hem de doğal zayıflatma yöntemlerinden biri olan yeşil çay, antioksidan etkisiyle metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasını sağlayarak kilo kaybı yaşatır. Beslenme alışkanlıklarınızda ufak bazı değişimler yaptığınızda etkisini ziyadesiyle görebilirsiniz.

Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı olarak geçen yeşil çay, gece uyumadan önce bir bardak içmek vücuda faydalıdır. Kilo vermek isteyenlerin uyguladıkları diyetle birlikte kullanılan yeşil çay, iştah kesme özelliğiyle etkili çözüm sunar.

Gece Açlık Krizlerinin Önüne Geçer

Kilo alınmasına neden olan bir diğer etken de gece yeme alışkanlığıdır. Bu sorunsalla karşı karşıya olanlar da yeşil çay tüketerek bu alışkanlıklarını yenebilirler. Çünkü içerisinde yer alan mineral ve vitaminler, tokluk hissi verir ve bu da gece yeme alışkanlığının önüne geçerek hızlı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayı demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içerisinde bulunan “Kateşin” özünü korumaktır. “Kateşin” olarak adlandırılan antioksidanlar temizleyici detoks etkisi olduğundan zayıflamak isteyenler için oldukça faydalıdır. Yeşil çayı kaynatırken kateşin özünün kaybolmaması önemlidir. Bu yüzden yeşil çay seviyesinde su doldurarak kaynatın. Kaynadığa emin olduktan sonra dinlenmesi için beş dakika bekleyin ve sonra tüketin.

Yeşil Çayı Kimler Tüketemez?

Doğru bir şekilde demlediğiniz yeşil çayı vücudunuz üzerinde tesirini göstermesini istiyorsanız her gün 2 ya da 3 bardak tüketmelisiniz.  Daha fazla içtiğiniz takdirde sağlığınız açınızdan olumsuz etkilere neden olur. Özellikle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde yeşil çayın tüketilmesi ciddi sorunlara yol açar. Kalp çarpıntısı ya da tansiyon yükselmesi bu sorunların başında gelir. Bu nedenle tansiyon hastalarının yeşil çaydan uzak durması gerekir.

4 Günde 4 Kilo Verdiren Yeşil Çay Diyeti

4 kilo verdiren yeşil çay diyeti

Zayıflamada etkili diyet listelerinden biri olan yeşil çay diyeti, mucizevi etkileriyle 4 günde 4 kilo vermenizi sağlıyor. Peki, yeşil çay diyeti nasıl yapılır?

Diyetin Birinci Günü:

 • İki adet yumurtanın beyazını çırparak omlet hazırlayın,
 • Bir bardak yeşil çay,
 • Yarım greyfurt,

Öğle Arası

 • Bir kâse salata,
 • Konserve balık,
 • Bir bardak yeşil çay,

Ara Öğün

 • Bir tabak sebze yemeği
 • 100 gram tavuk eti
 • Bir bardak yeşil çay

Akşam

 • Bir tabak sebze yemeği
 • 100 gram tavuk eti
 • Bir bardak yeşil çay

Diyetin İkinci Günü:

Sabah

Yumurta, sindirilme bakımından en kolay sindirilen besinlerden biridir. Bir yumurta ortalama 80 kaloridir. Bir adet yumurta 6 gram protein ve 5 gram kadar yağ içerirken, neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Bu nedenle diyetlerde çok fazla kullanılır. Yeşil çay diyetinin de bir parçası olan yumurta, ikinci günde de tüketilmelidir.

 • 2 adet yumurtanın beyazıyla omlet hazırlayın
 • Bir tane meyve
 • Bir bardak yeşil çay

Öğle

A ve C vitamini, potasyum ve lif açısından zengin olan sebze çorbası, diyetin önemli bir diğer maddesidir.

 • Bir kâse sebze çorbası
 • Izgara tavuk
 • Bir kâse yoğurt
 • Bir bardak yeşil çay

Ara Öğün

Yoğurt, kalsiyum açısından en zengin besinlerden biri olduğu için yeşil çay diyeti ya da diğer diyetlerin vazgeçilmez parçasıdır. Bir kâse yoğurtta ortalama 122 kalori bulunmaktadır ve metabolizmayı hızlandırdığı için sıkça tercih edilir.

 • Bir kâse salata
 • Bir kâse yoğurt, ara öğün için yeterli olacaktır.

Akşam

Salata gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu kandaki C ve E vitamininin, folik asit likopen, alfa ve beta-karoten gibi güçlü antioksidanların seviyelerini yükseltiyor. Hem sağlığınız açısından hem de fit bir görüntüye ulaşmak için akşamları ortalama 150 kalorilik bir kâse salata yemeniz hızlı kilo vermenizi sağlar.

 • 100 gram et
 • Bir kâse salata
 • Bir bardak yeşil çay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Acı Çehre Tohumu Faydaları Nelerdir? [✔️Acı Çehre İle Zayıflama]

Diyetin Üçüncü Günü

Hem sağlığınıza olumsuz bir etki yaratmayıp hem de hayallerinizdeki ideal fiziğe ulaşmanızı sağlayan yeşil çay diyetinin üçüncü günündeyiz. Her öğünden sonra bir bardak yeşil çay, antioksidan etkisi sayesinde yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır.

Sabah

Meyveler ortalama 40 kaloriden başlar ve bu da diyet için vazgeçilmez bir parça olmasını etkiler. Yeşil çay diyetinin üçüncü gününde meyve ile başlamanız, kilo vermenizi hızlandıracaktır.

 • Bir adet haşlanmış yumurta
 • Bir dilim kepek ekmek
 • Bir adet meyve
 • Bir bardak yeşil çay, yeşil çay diyetinin üçüncü gününde uymanız gereken diyettir.

Öğle

Diyet listelerinin vazgeçilmez öğünü olan ızgara tavuk veya buğulama, vücuda sağladığı gerekli proteinler sayesinde zayıflamada etkilidir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet listenizde mutlaka tüketmeniz gereken besindir.

 • Bir dilim kepek ekmeği
 • Bir kâse salata
 • Bir bardak yeşil çay

Ara Öğün

Yeşil çay diyetinde önemli olan şey, kişinin açlık hissini bastırmasıdır. Bunun için ara öğünde kalori bakımından yüksek olan 1 adet meyve ile bir kâse yoğurt tüketebilirsiniz.

Akşam

Vücudun ihtiyacı olan gerekli proteinleri almasını sağlayan et, diyet listenizde mutlaka bulundurmanız gereken besinlerden biridir.

 • 100 gram et
 • Bir bardak yeşil çay, üçüncü günün akşamında diyet listenizde yer almalıdır.

Diyetin 4. Günü

Metabolizmayı hızlandırmak için uygulanması gereken yeşil çay diyeti, metabolizmayı hızlandırarak 4 günde 4 kilo vermenizi sağlayacak. Diyete doğru şekilde uyulması sonucunda 4 günde 4 kilo vermeniz işten bile değildir. Diyetin dördüncü gününde yapmanız gerekenler şunlardır;

 Sabah

Yağ yakımın da etkin bir rol oynayan yeşil çay sabahları kahvaltıda tüketmek sindirimi hızlandırarak vücuttaki gereksiz toksinleri atmasını sağlar.

 • 2 yumurtanın beyazıyla omlet yap
 • Bir bardak yeşil çay
 • Bir adet meyve kahvaltınız olsun.

Öğle

Diyetinizi desteklemek için salata ideal bir seçimdir. Yanında 54 kalorilik kepekli ekmek tüketimi sindirim açısından beyaz ekmeğe göre daha rahatlatıcı etkiye sahiptir.

 • Bir dilim kepek ekmek
 • Bir kâse salata
 • Bir bardak yeşil çay

Ara Öğün

Diyetlerin genelinde ara öğün şart olarak koşulur. Yeşil çay diyeti yapanların da bu kurala uymaları gerekir. Diyetin dördüncü gününde ara öğüne uymanız gerekir.

 • 1 salata
 • 1 kâse yoğurt

Akşam

Yeşil çay diyetinde esas olan şey, alışkanlıklardan uzaklaşmaktır. Fastfood ya da abur cuburlar kilo almaya en çok neden olan şeylerdir. Bunların önüne geçmek yani bu alışkanlığı terk edebilmek için yeşil çay diyeti uygulanabilir.  Dördüncü günün sonunda uygulamanız gereken öğün şu şekilde olmalıdır.

 • Izgara Tavuk
 • Bir bardak yeşil çay

Sıkça Sorulan Sorular?

Sallama yeşil çay ile kilo verilir mi?

Doğru bir markanın seçilmesi halinde sallama ya da yapraklı olması fark etmez.

Poşet çay zararlı mı?

Marketlerde hazır olarak satılan poşet çaylar zararlı değildir. Ancak bilmediğiniz markalardan uzak durmanız gerekir.

Aç karna yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Zayıflamada oldukça etkili olan yeşil çay, aç karna içildiğinde metabolizmayı hızlandırır. Ancak yüksek tansiyon ve kalp sorunu olanların daha az tüketmeleri gerekir.

Gece yatmadan önce yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Gece uyumadan yeşil çay içmek, iştahsızlığa neden olur ve bu da gece yeme alışkanlığının önüne geçerek zayıflamayı hızlandırır.

Sallama yeşil çay nasıl içilir?

Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir poşet yeşil çay ilave edin, bir süre demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here