Kısa Sürede Fit Olmak İsteyenlere: En Hızlı Yağ Yakan 14 Bitki Çayı

0
2114

Aynaya baktığınızda fazla kilolarınızı görmek kendinizi kötü hissetmenize ve özgüven kaybı yaşamanıza neden olabilir. Özgüven kazanmanın en etkili yolu, hayal edilen görünüme sahip olmaktır. Bunun için de hayal ettiğiniz kiloya sahip olmanız sonra da ulaştığınız fit vücudu korumaya geçmelisiniz.

Herkes gibi sizin de hayaliniz fit bir vücuda sahip olmaktır. Ama bunu durduk yerde ele edemezsiniz değil mi?

Kilo alma nedenleri nelerdir

Harekete geçmek, başarmanın anahtarıdır. Beslenme alışkanlıklarınızdan başlayarak gündelik yürüyüşlere, zayıflatan diyetleri uygulamaya, egzersiz yapmaktan yağ yakan bitki çayları ile takviye yapmaya kadar her konuda dikkatli davranmak için harekete geçin. Ancak harekete geçerseniz kilo verebilirsiniz. Peki, hızlı kilo nasıl verilir, kilo verdiren bitki çayları hangileridir, nasıl kullanılmalıdır? Sizin için hazırladığımız bu yazımızda, hızlı kilo verdiren 5 bitki çayı ve hazırlanışı hakkında bilgi vereceğiz. Fit bir bedene sahip olmak istiyorsan yazının devamını oku…

Mükemmel vücut ölçülerine kavuşmanın egzersiz ve düzenli beslenme gibi birçok yolu var. Bunları uygularken aynı zamanda bitki çayları ile kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bitki çaylarının kilo verme sürecindeki yararlı etkileri, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlandı. Ancak bu bitkilere geçmeden önce neden kilo aldığınızı öğrenmeniz gerekir. Takdir edersiniz ki nedenini bilmediğiniz bir şey hakkında çözüm üretemezsiniz. Peki, kilo neden alınır?

Kilo neden alınır

Kilo almanın birçok nedeni var. Kimi zaman psikolojik nedenlerle fazla yeme alışkanlığı kazanılabilir, kimi zaman da çevresel faktörler etkili olabilir. Bir durumu engelleyebilmek için öncelikle o durumun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı şekilde kilo vermek için öncelikle kilo almanıza neden olan faktörleri bilmeniz gerekir.

Kilo Alma (obezite) Nedenleri Nelerdir?

obezite nedenleri

Kilo almak, birçok insanın bildiği gibi sadece çok yemekle alakalı bir durum değildir. Kilo almanın psikolojik, fiziksel ve çevresel anlamda birçok nedeni vardır. Kimi zaman hastalıklar, kimi zaman psikolojik sorunlar, kimi zaman da çevrenin etkisiyle kişiler istemsizce fazla kilo almaya başlayabiliyor ve bu durum sonucunda zaten başa çıkmaya çalıştığı sorunların üzerine bir yenisi daha ekleniyor.

Eğer kilo alma nedenin fiziksel bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, öncelikle iradeni ve kendine olan inancını sağlam tutmalısın. Unutma ki, bedenin ve zihnin birbirinden bağımsız çalışmıyor! Peki, fazla kilo alma nedenleri nelerdir? İşte kilo almaya neden olan en önemli 10 etken.

 1. İnsülin direnci,
 2. Hipofiz bezi hastalıkları,
 3. Hipotalamus bozuklukları,
 4. Tiroid bezi hastalıkları,
 5. Uyku apnesi,
 6. Sindirim sistemindeki bakteriler,
 7. İlaçlar ve kimyasallar,
 8. Hızlı yeme,
 9. Psikolojik nedenler,
 10. Uyku düzeni.

İnsülin Direnci Kilo Almanıza Neden Olabilir

İnsülin direnci

İnsülini kısaca açıklamak gerekirse, vücudun şeker dengesini sağlamaya yarayan bir hormondur diyebiliriz. İnsülin dengesiz bozulduğunda vücut şeker dengesini koruyamaz ve bunun sonucunda aşırı kilo alabilirsiniz.

İnsülin Direnci Belirtileri

 1. Sürekli açlık hissi yaşıyorsanız ya da kan şekeriniz düşüyorsa, insülin direncine bağlı gerçekleşiyor olabilir.
 2. Doktorlar tarafından hipertansiyon tanısı konulması ya da kan basıncının yükselmesi.
 3. Kolestrol düşüklüğü de insülin direnci belirtileri arasındadır.
 4. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar.
 5. Sürekli tatlı yeme isteği.
 6. İnsülin direnci kadınlarda adet düzensizliğine de neden olabiliyor. Eğer adetiniz düzensiz olmaya başladıysa mutlaka bir uzmana danışmalısınız.
 7. Yemeğin ardından şekerinizin aniden düşmeye başlaması da insülin direnci belirtilerindendir.

Hipofiz Bezi Hastalıkları

Hipofiz bezi hastalıkları, yani cinsellik hormonunun eksik salgılanması, büyüme hormonunun gereğinden fazla salgılanması gibi sorunlar aşırı kilo almanızın altında yatan sebeplerden olabilirler.

Hipotalamus Bozuklukları

Vücudun hipotalamik merkezlerinin bazı hastalıklar sonucunda kötü etkilenmesi ve gereğinden fazla enerji alınması kilo almanıza neden olabilir.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Çok fazla kilo almanın birçok psikolojik ve çevresel etkenleri de vardır fakat şişmanlık sorununun yaygın nedenleri arasında bazı sağlık sorunları bulunuyor. Bu nedenlerden biri de tiroid bezi hastalıklarıdır. Tiroid bezinin düzensiz çalışması, kilo almanızın gerekçeleri arasında yer alabilir.

Uyku Apnesi

Kilo almanın yaygın nedenlerinden biri de uyku apnesidir. Uyku apnesi, kişilerin sinir sistemini uyararak gereksiz kilo alımına yol açabiliyor.

Sindirim Sisteminde Oluşan Bakteriler

Sindirim sisteminde oluşan bakterilerin bir kısmı zararlıyken, önemli bir kısmı da yararlıdır. Fakat bu bakterilerin yararlı ve zararsız oluşunu etkileyen faktör, yeme alışkanlıklarıdır. Bakteri oluşumunun artmasına neden olacak besinler tüketiyorsanız, bir süre sonra bu bakteriler yüzünden fazla kilolarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

İlaçlar ve Kimyasallar

Birçok kişinin kullandığı antidepresanlar ve antibiyotiklerin aşırı kilo alımına neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu tür kimyasallar vücutta salgılanan hormonların düzensiz salgılanmaya başlamasına neden olur ve istemeden kilo almaya başlayabilirsiniz.

Hızlı Yeme Alışkanlığı

Kilo almanın en yaygın nedenlerinden biri,  hızlı yeme alışkanlığıdır. Hızlı yemek yediğinizde  besinler kolay sindirilemez ve bunun sonucunda gereksiz kilo almaya başlarsınız. Her zaman yemeklerinizi yavaş ve çok çiğneyerek yiyin, hem kilo almanın önüne geçer, hem de zayıflama sürecindeyseniz bu konuda size çok yardımcı olacak bir etken olur.

Psikolojik Nedenler

Yemek, kimi insanlar için bir haz kaynağıdır. Yemek yerken kendilerini daha mutlu ve daha iyi hissederler. Bu nedenle de bir sorun yaşadıklarında ya da sıkıldıklarında bir haz arayışı içerisine girerler ve çok fazla yemek yemeye başlarlar. Bir süre sonra gece yemekleri ve atıştırmalıkları da artar ve daha sonra bu kişiler aşırı kilo almaya başlarlar.

Uyku Düzensizliği

Vücutta bulunan enerji sağlayan hücrelerin gelişmesini sağlayan hormonlar, karanlık ve aydınlığa göre salgılanma düzenini değiştirebilirler. Bu dengenin sağlanması için düzenli olarak uyuyor olmanız ve uyurken de karanlık bir ortamda olmanız çok önemlidir.

Kilo Almaya Neden Olan İlaçlar

Kilo aldıran ilaçlar

Kimyasal maddeler ve ilaçlar en yaygın kilo alma nedenleri arasındadır. Peki, hangi ilaçlar kilo almanıza neden olur?

 1. Psikolojik tedavi gören hastaların kullandığı ilaçlar,
 2. Kortizon ilaçlar,
 3. Doğum kontrol hapları,
 4. Tedavide uygulanan insülin,
 5. Sara hastalığında kullanılan ilaçlar,
 6. Kalp hastalığı ve tansiyon gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar,
 7. Alerji ilaçları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeşil Kahvenin Faydaları [✔️MUCİZEVİ ZAYIFLAMA YÖNTEMİ]

Kilo almaya neden olan etkenleri ve ilaçları öğrendik, peki kilo vermek için ne yapılmalı? En hızlı kilo verme yöntemleri arasında bulunan bitki çayları ile fazla kilolarınızdan kurtulmanız çok kolay olacak. Bahsedeceğimiz bitki çaylarını dilerseniz evinizde de yapabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay ve sonuçları da bir o kadar etkilidir. Zayıflatan bitki çayları listemize geçmeden önce bitki çayları hakkında biraz bilgi edinmenizi istedik.

Tek Başına Bitki Çayları İşe Yarar mı?

Bitki çayı

Kilo vermenin genel bir mantığı vardır. Bu mantık, günlük kilo alımınızdan daha fazlasını vermeniz gerektiğidir. Peki, yalnızca bitki çaylarıyla kilo verebilir misiniz? Cevap maalesef hayır… “Bitki çayları 1 haftada 6 kilo verdirtiyor, şu bitki çayı ile 1 ayda 9 kilo verdi.” gibi başlıkları çok fazla duymuşsunuzdur. Fakat bu tarz yanlış başlıkları nerede görürseniz görün itibar etmeyin. Çünkü bitki çaylarının tek başına kilo verdirme özelliği yoktur ve yalnızca bitki çaylarıyla kilo vermeyi düşünürseniz tamamen yanılırsınız. Bazı insanlar gereken egzersizleri yapmaz ama her sabah seçtiği bir bitki çayını içerek zayıflayacağını düşünür. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Dediğimiz gibi bitki çayları tek başına zayıflatmaz fakat zayıflatma sürecini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

Bitki Çaylarını Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Kilo vermek” dendiğinde ilk akla gelen yöntemlerin başında bitki çayları gelir. Tamamen doğal, faydalı ve yapılışının kolay olması çok fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmesini sağladı. Bitki çayları ile kilo verme etkili bir yöntemdir fakat kullanırken dikkat etmeniz gerekenler var. Bitki çaylarının bazı yan etkileri var, bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

 1. Bir bitki çayını kullanmadan önce o çayın etkilerini iyice araştırmalısınız. Örneğin yeşil çay kalp hastalıklarına karşı yan etkiler gösterebilir.
 2. Bitkilerin taze olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 3. Zayıflamak için bitki çayı kullanmaya başlayacağınız zaman ilk önce bilgi sahibi olan bir uzmana ya da diyetisyene danışın.
 4. Açık havayla temasta olan bitkilerin içerisinde zehirli küf mantarları oluşabilir ve bu nedenle açıktan satılan bitkileri kullanmamanızı öneririz.
 5. Kilo vermeye yarayan bitki çayları alırken ya paket halinde alın ya da güvenilir bir aktardan alın.

Not: Eğer açık havayla temas eden bitki çayı aldıysanız ve kullandıktan sonra karın ağrısı gibi belirtiler oluşmaya başladıysa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Zayıflama Çaylarını İçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çaylar, yalnızca kilo vermek için değil, alternatif tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Birçok ilacın özünde bu bitkileri görebilirsiniz. Fakat ilaçları kullanırken belli yöntemleri uygulamanız gerektiği gibi, zayıflamak için bitki çayı tüketirken de bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Peki, zayıflama çayları nasıl kullanılmalı?

 1. Zayıflama çaylarını belirli bir düzene göre kullanmalısınız. (Yeşil çayın günde 3 gün kullanılması gibi)
 2. Uyandığınızda bir bardak zayıflama çayı tüketmelisiniz fakat bir şey yemeden önce aç karnına tüketirseniz daha etkili olacaktır. Çünkü aç karnına zayıflama çayı tüketmek, hem açlığınızı bastırmanızı hem de daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Zayıflamak İçin Hangi Bitki Çayları Tüketilmeli?

Zayıflatan bitki çayları

Bitki çaylarını kullanmadan önce sizin için araştırdığımız dikkat edilmesi gerekenler kısımlarını okuyun. Ve bahsedeceğimiz bitki çaylarını kullanmadan önce bu şartlara uygun olup olmadığını araştırın. Herhangi bir hastalığınız varsa, “bu çayların bu hastalığa yan etkileri olur mu?” diye bir araştırma yapın. Daha sonra düzenli bir şekilde zayıflama çayınızı tüketmeye başlayabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verdiren Çaylar

 1. Yeşil Çay
 2. Nane Çayı
 3. Beyaz Çay
 4. Buzlu yeşil çay
 5. Isırgan otu çayı

1- Yeşil Çay

yeşil çay

Kilo vermek dendiğinde ilk akla gelen bitki çayı yeşil çaydır. Yalnızca 2 kaloriye sahip olan bu bitki çayı, içeriğinde bulunan bileşenler ile metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı oluyor. Fakat unutmamalısınız ki yeşil çay, kalp ve damar hastalıklarından muzdarip olan kişiler üzerinde zararlı yan etkiler gösterebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bitki çayı kullanmadan önce yan etkilerini detaylıca araştırmalısınız.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal,
 • 8 damla taze limon suyu,
 • 1 adet çubuk tarçın,
 • 1 su bardağı içme suyu,
 • 1 çay kaşığı toz zencefil,
 • 1 çorba kaşığı yeşil çay.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yukarıdaki malzemeleri hazırladıktan sonra suyu ısıtıp kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra yeşil çayı ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Demlenmesinin ardından süzdükten sonra bir fincana boşaltıp tarçın ve zencefil ekleyin. Tarçın ve zencefili de ekledikten sonra 2 dakika daha demini almasını bekleyin. Bal ve limon suyunu da ekledikten sonra karıştırın. Ve yeşil çayınız hazır…

Not: Hazırladığınız yeşil çayı günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

2- Nane Çayı

Nane çayı

Nane çayının kilo verme üzerindeki faydalı etkileri, uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmada kişiler saatte bir nane koklatılmış. Ve bu kişiler bir ayda 2.5 kg civarında kilo kaybı yaşamışlar. Sadece nane koklayarak bu kadar sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verilebiliyorsa bir de nane çayını düzenli kullandığınızı düşünün!

Malzemeler:

 • 1 kupa kaynamış su,
 • 10-15 yaprak taze nane,
 • 1 çay kaşığı bal.

Nane Çayı Nasıl Demlenir?

İlk önce suyu kaynatın ve ardından nane yapraklarını suya ekleyin. Daha sonra çayın üzerini kapatarak demlenmesini bekleyin. 5-10 dakika sonra çay demini alacaktır. Nane çayını demledikten sonra içerisindeki yaprakları süzebilir ve süzülmüş haline bal ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz.

3- Beyaz Çay

beyaz çay

Kilo vermek dendiğinde ilk akla gelen bitki çaylarından biri de beyaz çaydır. Tamamen doğal ve sağlıklı olan beyaz çay, vücuttaki yağları yakmasının yanı sıra, olası yağlanmayı da önler. Yani sadece kilo vermek için değil, formunuzu korumak için de tüketebileceğiniz bir bitki çayıdır.

Malzemeler:

 • 1 poşet beyaz çay,
 • 1 kupa kaynamış su,
 • Şeftali dilimleri.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Öncelikle bir kupa kadar suyu kaynatın ve su kaynadıktan sonra beyaz çayı ilave edin. 6-8 dakika civarı bir süre boyunca çayın demlenmesini bekleyin. Daha sonra önceden hazırladığınız şeftali dilimleri ile çayınızı servis edebilirsiniz.

4- Buzlu Yeşil Çay

Buzlu yeşil çay

Yeşil çayın kilo verme üzerindeki etkilerinden yazımızda zaten bahsetmiştik. Peki, yeşil çayı buzlu ve soğuk denemiş miydiniz? Buzlu yeşil çay yağ yakmanızı ve metabolizmanızı hızlandırmayı sağladığı gibi damak zevkinize de hitap eder. Bu bitki çayını düzenli olarak tükettiğinizde gözle görülür değişimler yaşadığınızı fark edeceksiniz.

Malzemeler:

 • 1 kupa kaynamış su,
 • 1 poşet yeşil çay,
 • Limon dilimleri,
 • 1 tutam zencefil tozu.

Buzlu Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Limon dilimlerini, 1 poşet yeşil çayı ve zencefil tozunu bir kupa kaynamış suyun içerisine ilave ederek 3-4 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Daha sonra içerisindekileri süzdüğünüz çay oda sıcaklığına geldiğinde içerisine buz ve limon koyabilirsiniz. Ve çayınız hazır…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oolong Çayı Nedir? Oolong Çayı Zayıflama [✔️Hızlı Kilo Verme]

5- Isırgan Otu Çayı

ısırgan otu çayı

Vücutta oluşan ödemler, kişilerin daha şişman gözükmesine neden olur ve rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkabilir. Vücuttaki ödemin atılması için en etkili yöntemlerden biri ise ısırgan otudur. Isırgan otunu düzenli kullanarak vücudunuzdaki ödemi atabilir ve daha zayıf bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı ısırgan otu,
 • Bir kupa kaynamış su.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Demlenir?

1 yemek kaşığı ısırgan otunu kaynattığınız suya ilave edin. Daha sonra ocağın altını kapatın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Daha sonra demlenen çayı süzün ve çayınız hazır!

6- Tarçın Çayı 

Tarçın çayı

Kilo vermek için çeşitli kimyasal ilaçları kullanarak sağlığınızı kaybetmeyin. Tarçın çayını düzenli olarak kullanarak yavaş ama sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Tabi ki şunu unutmamalısınız, dilediğiniz vücut formuna kavuşmak için yalnızca bitki çayları yeterli değildir. Egzersiz, yürüyüş ve çeşitli aktivitelerin yanında zayıflatıcı etkiye sahip bitki çaylarını kullanarak sürecin daha sağlıklı ve daha etkili devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kaynar su,
 • 1 ila 2 çay kaşığı tarçın tozu.

Tarçın Çayı Nasıl Demlenir?

1 bardak kaynamış suya tarçın tozunu ekledikten sonra karıştırın ve demliğin kapağını kapatın. Demlenmesi için 3 dakika bekleyin ve çayınız hazır!

Not:  Tarçın çayını demlerken rengini görebilmek için cam bir çaydanlık kullanabilirsiniz. Tarçın çayına farklı bir tat vermek için zencefil ve portakal suyu da ekleyebilirsiniz. Eğer süt eklemeyi düşünüyorsanız dikkat etmelisiniz çünkü süt, çayın tadını bozabilir.

7- Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı

Maydanozun kilo verme konusundaki faydalarını bilmeyen yoktur. Hatta kilo vermek denince ilk akla gelen besinlerdendir. Maydanoz çayı ile kilo verme sürecinizi hızlandırabilir ve aynı zamanda insan sağlığına olan etkilerinden de yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 dilim limon suyu,
 • 7-8 dal maydanoz,
 • Bir bardak kaynamış su.

Maydanoz Çayı Nasıl Demlenir?

Bir bardak kaynamış suya dallarıyla birlikte maydanozları ekleyin. 3-4 dakika boyunca kaynattıktan sonra maydanoz suyunu süzün. Birkaç damla limon sıktıktan sonra tüketebilirsiniz.

8- Çemen Otu Çayı

Çemen otu çayı

Hint bitkilerinden olan çemen otu çayı, zayıflama süreci üzerinde en etkili yöntemlerden biridir. Yaptığınız egzersizler, yürüyüşler ve çeşitli aktivitelerin yanında çemen otunun da tüketilmesi kilo vermek sürecinizi oldukça hızlandıracaktır.

Malzemeler:

 • 1 bardak kaynar su,
 • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu,

Çemen Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Çemen otu çayını demlemek için öncelikle bir bardak suyu kaynatmalısınız. Ardından kaynamış suya 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu ekleyin ve 15-20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ve çayınız hazır…

Not: Çemen otunu mutlaka düzenli kullanın. Düzenli kullandığınız takdirde iştahınızı kapatacak ve tokluk hissi oluşturacaktır.

9- Limon Çayı

Limon çayı

Limonun içeriğinde bulunan vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirirken aynı zamanda da yağ yakıcı özelliğiyle kilo verme sürecinizi büyük ölçüde hızlandıracaktır. Düzenli kullanıldığı takdirde limon çayı çok etkili olacaktır.

Malzemeler:

 • Bir bardak su,
 • Birkaç damla limon suyu,
 • Yıkanmış limon kabuğu,
 • Bir miktar bal.

Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Öncelikle bir bardak suyu kaynatın. Daha sonra kaynamış suya limon suyunu ekleyin ve ardından yıkanıp temizlenmiş olan kabuklarını içine koyun. 20 dakika demlendikten sonra içine bal ekleyerek tatlandırıp hazırlayabilirsiniz.

Not: Limon çayı aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi geliyor. Soğuk havalarda da tüketebilirsiniz.

10- Rezene Çayı

Rezene çayı

Kilo verme sürecinin en faydalı yardımcılarından biri rezene çayıdır. Doğal bir iştah kapatıcı etkisine sahip olan rezene çayı, düzenli kullanıldığı takdirde zayıflatıcı etkisiyle zayıflama sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Malzemeler:

 • 1 bardak su,
 • 2 çay kaşığı rezene tohumu.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Öncelikle rezene tohumlarını ezin. Daha sonra 1 bardak suyu kaynattıktan sonra rezene tohumlarını ekleyin. Koyduğunuz fincanın üzerini kapatarak 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ve rezene çayınız hazır…

11- Mate Çayı

Mate çayı

Kimyasal ve sağlığınızı kötü etkileyen riskli yöntemlerle kilo vermeye çalışmak yerine doğal mate bitkisiyle yapılan çayı tüketebilirsiniz. Düzenli kullandığınız takdirde kilo verme hızınızı oldukça arttıracaktır. Tabi ki tek başına işe yaramasını bekleyemezsiniz. Aynı zamanda çeşitli fiziksel aktiviteler ile de zayıflama sürecinizi desteklemelisiniz. Bu sırada mate çayını tüketmeniz, zayıflama sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Malzemeler:

 • 1 fincan kaynamış su,
 • 1 tutam mate çayı.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate çayını hazırlamak için öncelikle bir fincan suyu kaynatın. Daha sonra 1 tutam mate çayı ekleyin ve birkaç dakika demlemeye bırakın. Ve çayınız hazır…

Not: Dilerseniz mate çayına çubuk tarçın ekleyebilir ve o şekilde tüketebilirsiniz.

12- Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı

Alternatif tıp alanında çok fazla kullanılan meyan kökü, aynı zamanda doğal zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Kilo verme sürecini büyük ölçüde hızlandıran meyan kökü çayını düzenli kullanarak fiziksel aktivitelerin de yardımıyla hızlandırabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 bardak su,
 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?

1 bardak suyu kaynattıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı meyan kökü ekleyin. Daha sonra 10 dakika gibi bir süre boyunca demlemeye bırakın. Ve meyan kökü çayınız hazır…

Not: Meyan kökü çayının balgam söktürücü, göğüs rahatlatıcı, doğal cilt bakımı, stres giderici ve regl ağrısı giderici özellikleri de vardır.

13- Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı

Zayıflatıcı etkiye sahip karahindiba çayı, etkili bir idrar sökücüdür. İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde zayıflamanın yanı sıra sağlığınız hususunda da çok yararlıdır. Kilo verme sürecini en çok hızlandıran besinlerden biri olan karahindiba çayını düzenli kullandığınız takdirde sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat yazımızın yukarısında bahsettiğimiz gibi, bitki çaylarını kullanmadan önce bünyenizin yan etkilerden etkilenip etkilenmeyeceğini araştırmalısınız.

Malzemeler:

 • 1 bardak su,
 • 1 tatlı kaşığı karahindiba.

Karahindiba Çayı Nasıl Demlenir?

1 bardak suyu kaynattıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar karahindiba ekleyin. 5 dakika kaynattıktan sonra soğumadan süzüp tüketin.

Not: Karahindiba çayını sabah kahvaltısını yaptıktan sonra tüketin. Karahindiba çayını içtikten sonra bir süre başka bir şey tüketmeyin.

14- Zencefil Çayı

Zencefil çayı

Zencefil çayı, sindirimi kolaylaştıran bir özelliğe sahip olması nedeniyle kilo verme sürecinde çok fazla tercih edilen bir çaydır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kalori yakmanızı sağlar.

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı su,
 • 4-5 ince dilim kabuğu soyulmuş zencefil.

Not: Zencefil çayı malzemelerinin miktarı ve sayısı yapacağınız kişi sayısına göre değişiklik gösterir. Fakat 1 çay bardağı su içerisine ince ve kabukları soyulmuş şekilde 4-5 dilim zencefil ekleyebilirsiniz. Kişi sayısına göre bu oranda malzeme miktarını arttırabilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?

Kabuklarını önceden soyduğunuz ve ince dilimlere ayırdığınız zencefilleri dilediğiniz miktarda kaynattığınız suya ekleyin. Daha sonra 10-15 dakika boyuncu demlenmesini bekleyin. Dilerseniz limon veya bal ekleyerek çayınıza farklı bir tat katabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here